Už šestadvacátý Salon tradičního jazzu se bude konat tento víkend v Neratovicích. Pořádá jej agentura Jazz Garden s podporou města Neratovice a obce Libiš. V pátek 23. května festival odstartuje programem nazvaným legendy českého jazzu od 19:00 v Jazzové zahradě Na Staré štaci.

Koncert začne vystoupením Revival Swing Band Praha se zpěvačkou Darjou Kuncovou. K nim se pak postupně připojí velké hvězdy jazzového nebe.

Nebude mezi nimi chybět trumpetista, skladatel, aranžér a člen Orchestru Gustava Broma Jaromír Hnilička. Ten proslul nejen vynálezem originálního nástroje hnilofon, ale především autorstvím slavné skladby Jazzová mše.

Další legendou bude famózní trombonista, skladatel a aranžér Mojmír Bártek. Také on je členem Orchestru Gustava Broma. Je autorem mnoha skladeb pro děti či pro dechový orchestr. Jeho jazzové a komorní skladby mají mezinárodní věhlas.

Velkým jménem pátečního programu bude také saxofonista a flétnista Jan Konopásek. Ten se jako jediný z českých jazzových muzikantů uplatnil v domovině jazzu USA, kde hrál s hvězdnými orchestry Buddy Riche a Woodyho Hermana.

První flétnista České filharmonie Jiří Válek bude dalším vystupujícím. Jiří Válek je držitelem zlaté desky Supraphonu za nahrávku flétnových sonát Georga Friedricha Händela. Proslul i jako pedagog, je světově uznávaný jak v klasické hudbě, tak v jazzu.

Ivan Smažík se věnuje hlavně bicím, ačkoliv vystudoval také violu. Hrál v Jazzovém orchestru Českého rozhlasu či v Orchestru České televize. Má za sebou působení s takovými jmény jazzového světa, jakými jsou Rudolf Dašek a Karel Růžička.

Neratovické publikum jej mělo možnost slyšet jeho skvělý výkon za bicí soupravou na koncertě Revival Swing Bandu Praha ve Společenském domě.

V neposlední řadě v Jazzové zahradě uslyšíte také saxofonistu a klarinetistu Josefa Kolína. Ten je znám jako autor mnoha populárních písní pro celou plejádu českých zpěváků a zpěvaček, od Karla Gotta a Evy Pilarové přes Václava Neckáře či Naďu Urbánkovou.

Je také kapelníkem mnoha orchestrů, z nichž jako příklad uveďme kapelu Majestic. Jeho píseň Hydroplán, kterou v češtině nazpíval Jiří Korn pod názvem Robinson, mu přinesla první cenu v písňové soutěži Grand Prix v Paříži.

Podle obsazení by měla Jazzová zahrada praskat ve švech. Program bude pokračovat jam session zhruba do půl jedenácté.

K tomu všemu je navíc vstupné dobrovolné.

A2_salon_23042014