V úterý 1. dubna od 18:00 proběhne ve Společenském domě v Neratovicích vernisáž výstavy fotografií Mlékojedy v proměnách času spolu se křtem knihy a doprovodným programem. Ptali jsme se autorů výstavy a knihy Jiřího Pecháčka, Pavla Šandy a Michaely Landové.

Pavel Šanda: Celý projekt má původ v dubnu 2008, kdy se v mlékojedské hasičárně uskutečnila výstava Jak se žilo v Mlékojedech.

Michaeala Landová:
Vlastně to celé začalo fotografií s krávou. Oldřich Uher mi ukazoval starou rodinnou fotku, kde byla rodina vyfocena se dvěma kravami před statkem. K té fotce byla příhoda, jak majitel vedl krávu z mělnického dobytčího trhu pěšky do Mlékojed a musel ji po cestě dojit.

To byl vlastně impuls. Řekla jsem si, zda více lidí v Mlékojedech nemá takové staré fotografie z vesnice.

Pak jsme obcházeli s manželem jednotlivé lidi v Mlékojedech a ptali se jich. Ohlas byl velký.

Miloš i já jsme trávili spoustu času na návštěvách prohlídkami rodinných alb a posloucháním příběhů, které se vázaly k jednotlivým fotkám.

Mlékojeďáci nám pak sami začali nosit fotky.

Doma jsme pak fotky scanovali a vybírali. Důvěra lidí, se kterou nám svěřili své jistě cenné rodinné fotky, byla úžasná.

Pavel Šanda:
No a z toho pak vznikla výstava a v roce 2012 i kalendář na rok 2013.

Michaeala Landová: Nejhorší bylo, když jsme zjistili, že z finančních i prostorových důvodů budeme moci vystavit jen 50 fotek. Nakonec nám jich dovolili vystavit asi tak 70.

Do kalendáře jsme vybrali fotky z výstavy. Kalendář měl křest na konci roku 2012 v TOP Kavárně.

Jiří Pecháček: Ještě před vznikem kalendáře přišel nápad s přefocováním starých fotek. Konal se fotografický den, kdy se nafotily nové verze starých fotek. Fotili jsme mladé lidi z Mlékojed s kočárky na stejném místě jako na jedné ze starých fotek. Spartakiádnice se dokonce vyfotili ve stejném složení jako před lety.

Michaela Landová: Akorát jsme nesehnali dvě krávy, tak je na té fotce nahradily kozy.

Jiří Pecháček: Udělali jsme zajímavou zkušenost, jak byli lidé ochotní nás pouštět k sobě domů, když byl třeba původní snímek focen z jejich okna.

Neratoviny: Můžete tedy říci něco ke knize?

Jiří Pecháček: Techniku focení jsme s Pavlem vlastně už popsali v předchozím rozhovoru k části výstavy o Lobkovicích, takže by měla Míša spíše povídat o tom, jak vznikaly popisky k fotkám.

Pavel Šanda: Dodal bych, že práci na knize jsme dělali průběžně po celý rok.

Co se popisků týče, mlékojedské a lobkovické popisky se v knize docela liší. Zatímco Martin Čejka napsal popisky více faktografické, Miloš a Míša Landovi k fotkám psali hlavně příběhy ze života.

Michaela Landová: Tak my v Mlékojedech nemáme zámek, školu, mlýn, takže fotky i popisky jsou spíše lidské příběhy. Hlavní zásluhu na popiscích má Miloš.

Pavel Šanda:
Z Miloše jsme vlastně udělali spisovatele. :)

Michaela Landová: Miloš tam psal i takové detaily jako například, že paní, která otevírala závory na přejezdu, musela otočit čtyřicetkrát klikou.

Jiří Pecháček: Míšo, řekni taky, jak vám práce na knize utužila manželství. :)

Michaela Landová: Každý jsme absolvovali minimálně dvacet návštěv, kde nám lidi vyprávěli příběhy k fotkám. Také díky pohoštění, které se nám dostalo, to bylo docela náročné.

No jenže každý si to pamatoval jinak, takže jsme pak měli velké spory o to, jak to vlastně ve skutečnosti bylo, protože každý z nás slyšel stejné příběhy od jiných lidí v rozdílných verzích.

Neratoviny: Možná bychom už mohli hovořit o vernisáži samotné. Proslýchá se, že připravujete doprovodný program.

Michaela Landová: Na vernisáži zazpívají děti z mlékojedské mateřské školky Berušky a děti ze sdružení Rotunda tentokrát nebudou zpívat, ale recitovat.

Pavel Šanda: A bude to představení Zumby?

Michaela Landová: No to spíše ne, ale nějaké překvapení asi bude.

Každopádně od 19:00 bude v jazzovém klubu hrát bluegrassová kapela Petra „Pepého“ Šolce z Mlékojed, The Sysels.

Občerstvení tradičně zajistí breberušky a další hospodyně z Mlékojed v podobě koláčů různých druhů.

Jiří Pecháček: Budeme také jako autoři mít autogramiádu knihy.

Neratoviny: Kolik výtisků bylo vlastně vydáno?

Pavel Šanda: Náklad je asi tak 700 kusů. Na vernisáži bude kniha k dostání se slevou.

Neratoviny:
Děkuji vám všem za plodný rozhovor.