Bylo krásné slunečné odpoledne a od mlékojedské požární zbrojnice se linula vůně vepřových hodů. Již před 14. hodinou se sem scházeli návštěvníci 4. ročníku Vesnické zabijačky.

Tato akce se koná jako připomínka zašlé slávy zabijaček, nejdůležitější venkovské události při masopustu, které bývaly vždy příjemnou přípravou na 40 denní předvelikonoční půst.

Dámy z občanského sdružení Rotunda po obrovském úspěchu loňského ročníku, kdy byly hlavní pochoutky vyprodány během 40 minut, neponechaly nic náhodě. Věnovaly čas pečlivé přípravě a protentokrát je dokázali strávníci vyprodat až po více než dvou hodinách.

Připravily pochoutky z 200 kg vepřového masa. Na stolech tak na začátku akce leželo asi 40 kg tlačenky, 200 jelítek, 250 jitrnic, 10 pekáčků sulcu (vepřový vývar), 50 litrů guláše a dva kotle polévky.

V prostorách hasičárny bylo kolem šesti desítek lidí. Ovšem neustále se měnili, a tak do šesté večerní se zde vystřídalo kolem 150 lidí.

Byli mezi nimi také někteří neratovičtí politici. Zastupitelky Michaela Landová a Jaroslava Soukupová v roli pořadatelek, zastupitel Jozef Hornák či radní Roman Kroužecký v roli návštěvníků.

Jaroslava Soukupová se ujala funkce pokladníka, Michaela Landová pak funkce výčepní.

Vrchní výčepní a pořadatelka Michaela Landová asi ve 4 hodiny odpoledne zavelela k výpravě pro další sud výtečného jedenáctistupňového piva Svijanský máz do velkoskladu. Autoři tohoto článku Stanislav Šnaidr a Jaroslav Rajchl tak zavětřili příležitost spáchat rozhovor a nabídli pomocnou ruku.

Dozvěděli se, že hlavní úspěch sdružení je v tom, že všechna děvčata dělají jen to, co je doopravdy baví, samy se spravedlivě podělí o práci a náklady a odměnou jim je úspěch všech akcí.

Aktivity sdružení nejsou nijak komerční. Jde o to vtáhnout občany do aktivity, scházet se a hezky trávit svůj volný čas.

Ať už jde o Fichtl Cup či Guláš Open, je každá akce jedinečná a vyžaduje spoustu práce a mnohdy i improvizace. Na nové výzvy se však Michaela Landová těší a tak přejme úspěch jí i dalším členkám sdružení.

Po návratu do Mlékojed se přímo z kotlů ještě pořád podávaly polévka a guláš. Pro děti bylo připraveno spousta sladkých pochutin včetně koláčů a buchet.

Když jsme v 18:00 odcházeli, ladila už bluegrassová kapela Pepého Šolce své instrumenty.

V době publikování tohoto článku (21:30) je stále v mlékojedské hasičárně veselo, i když ze zabíjačky zbývá jen polévka, sulc a servíruje se chleba se sádlem.

Organizátorky tak zopakovaly loňský velký úspěch této akce.