Sedíme ve Sportbaru s Lukášem Vackem u interview pro Neratoviny, po očku sleduji podávajícího českého tenistu ve Flushing Meadows, a tak mám hned první otázku.

Co si myslíš o Berdychovi?

Musím přiznat, že mi tenis nikdy moc nepřirostl k srdci.

A co ti tedy, Lukáši, přirostlo k srdci?

Nestydím se za to, že jako ateista věřím ve vědeckotechnický pokrok. Dokážu si sám sebe představit jako nositele google glass (počítač zabudovaný do brýlí), které v režimu online předávají maximální množství informací o okolí svého nositele.

Kolik stojí taková radost?

Teprve se testují a v Evropě se nedají koupit.

Takže je měl zatím jenom Terminátor?

A pár vývojářů!

Tím nadšením pro vědeckotechnický pokrok si snad zůstal v 19. století. Od první světové války tomu pokroku moc lidí nevěří! Ale co si myslíš o nadšení?

Já si myslím, že když někdo něco dělá s nadšením, dosáhne vždy víc, než když mu jde jen o to si hodně vydělat. Microsoft má tisíce zaměstnanců pro vývoj Windows, oproti tomu zdarma distribuovaný Linux vyvíjejí především lidé, kteří se tím ve volném čase baví. A kvalita je rovnocenná.

A co veškeré technologie smrti, ty také vznikly z nadšení? Například neutronová bomba!

Je pravda, že obě světové války zásadním způsobem posunuly technologie i medicínu. Studená válka zrodila kosmické technologie, do kosmu vzlétl Gagarin a na měsíc vstoupil Armstrong.
V dnešní době nadnárodních monopolů již státy neválčí podle své vůle. A tyto skupiny nemají na globální válce zájem, obchod je pro ně přednější.

???

Jsem bohužel přesvědčen, že každý má v politice svou cenu. Když si například IBM vzpomene, že chce mít všechny domy v Čechách označené iridiovou destičkou s jejich logem, stačí jim vzhledem k jejich kapitálu nepatrná investice 200 miliónů na prohlasování tohoto zákona v našem dvěstěhlavém parlamentu.

S tímhle přesvědčením si vstoupil do politiky?

Do ČSSD jsem vstoupil ve 23 letech, aniž bych tím pomýšlel na jakoukoli politickou kariéru.

Ovlivnilo mě rodinné prostředí mé dlouholeté partnerky. S postupem času jsem však dospěl k názoru, že neregulovaný, volný trh je stejnou utopií jako komunismus. O tom nás přesvědčila právě proběhlá finanční a ekonomická krize, která zasáhla hodně západních zemí. Trh všechno prostě vyřešit nemůže.

Myslíš si, že to pravici ve volbách vychází, protože ji volí i ti, co ztratili zakotvení ve střední třídě a přitom jsou přesvědčeni o své úspěšnosti, i když zápasí s hypotékami, s pracovní nejistotou a nepatrnými zárukami na stáří?

Každý člověk slyší na heslo: “rozhoduj si o svém životě sám”. Ale jaká je realita pro mnohé tyto voliče? Svobodná volba mezi mizerným platem a podporou v nezaměstnanosti.

Pokud politici vytvoří prostředí, ve kterém se práce vyplatí zaměstnancům, vyplatí se zcela jistě i zaměstnavatelům, mezi které patří i stát. Tím se vracím k příkladu Linuxu. Švarc systémy a minimální daně pro nejbohatší to rozhodně není cesta k prosperitě.

Sociálně tržní společnosti ve Skandinávii nebo v sousedním Německu rozhodně přináší větší kvalitu života pro své obyvatele než země bez sociálních ohledů. Navíc jsou ekonomicky výkonnější.

A co život v Neratovicích?

Pokud chceme z Neratovic udělat příjemné místo pro život, musíme nabídnout více lidem práci v místě bydliště. Jinak město zůstane noclehárnou zaměstnanců pražských firem. K tomu může pomoci podpora vzniku nových pracovních míst ve městě.

Sám pracuji v Praze deset hodin denně a při třech hodinách cestování již těžko doma zajdu na kávu nebo na sportovní akci. My jsme nesmírně šikovný národ, ale musíme mít možnost uplatnit své přednosti. Dokážeme improvizovat a jednat bez direktivních směrnic, to třeba v Německu, kde jsem dlouhodobě působil, moc neumí.

Místo aby se tohoto potenciálu využívalo, jsou lidé často šikanováni. Změňme to a výsledky se dostaví. Pomoc nevidím v dotacích, ale v nabídce prostor a přátelské atmosféře města vůči svým občanům.

Ing. Lukáš Vacek – 4. místo kandidátky ČSSD
31 let, systémový analytik a SAP poradce
Absolvoval obor informatika na ČZU v Praze. Věnuje se poradenství a vývoji aplikací v informačním systému SAP, zejména v oblasti logistiky, materiálového a skladového hospodářství v ČR i v zahraničí.
Od roku 2010 je městským zastupitelem za ČSSD.
Je zakládajícím členem občanského sdružení Aktivita Neratovice.
Je členem Přípravného výboru Petice za referendum o zákazu hazardu v Neratovicích.
Je členem ČSSD.