Usměvavá Karolína Peštová přijela autem, a tak na zahrádce restaurace Koupák abstinuje s červenou limčou. Rozhovor nám neustále narušují známí, včetně hospodského Tondy Komrsky … všechny asi velmi zajímá, o čem si s Karolínou důvěrně povídáme.

Ty jsi vystudovala medicínu, proč nejsi lékařkou?
(Měla by i větší šance na zvolení pozn. red.).

Nevystudovala jsem medicínu, ale jiný obor na lékařské fakultě. Pravdou ale je, že jsem od malička toužila léčit pacienty a nejraději děti. Ale na střední škole jsem se neučila zrovna nejlépe, takže jsem v té době neměla šanci uspět u náročných přijímaček.

Takže?

Tři roky jsem pracovala jako zubní technik ve stomatologické laboratoři. Pak se ale brácha dostal na medicínu a to byl impuls. Normálně jsem mu to záviděla, a tak jsem začala pilně studovat, zkusila přijímací zkoušky na I. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a vyšlo to.

Proč sis nevybrala lékařskou praxi?

V tu dobu mne zaujaly paramedicínské obory.

???

No, to jsou vysokoškolsky vzdělaní zdravotničtí pracovníci, kteří ale nejsou lékaři. Mě zaujal obor nazvaný zdravotnická technika, jehož absolventi pracují v nemocnicích jako takový mezičlánek mezi lékařem a inženýrem.

Nakonec si ale vyměnila bílý plášť za křeslo kariérní úřednice?

To nebylo úplně v plánu. Mým snem vlastně bylo vždycky pracovat v klinické praxi, ale v době kdy jsem dokončila studium u nás ještě nebyla místa k uplatnění. Obor přišel ze západní Evropy s příchodem moderních lékařských přístrojů. Čeští lékaři jsou ale velice dobře vzdělaní a v podstatě nás nepotřebovali. Zpočátku jsem se tedy uchytila ve firmě, která se zabývala obchodem se zdravotnickými prostředky v oboru stomatologie.

Co tě vedlo k odchodu z prosperující firmy?

Nenašla jsem asi tu správnou motivaci někoho přesvědčovat, aby si koupil zrovna náš, třeba dražší výrobek. Obchod mě prostě nebaví.

A nyní tě práce baví?

Ano. Mám ráda řád a pravidla a Ministerstvo zdravotnictví je tedy v tomto ohledu ideálním zaměstnavatelem. Podílím se na tvorbě zákonů a prováděcích předpisů pro celé zdravotnictví.

A politika tě taky baví?

Ne, obecně politiku nesnáším. Ale na komunální úrovni je to něco jiného.

V čem?

Protože si myslím, že na této úrovni je to především o lidech. Také cesta k informacím, co je potřeba udělat, je přímá. V dané obci přeci bydlím. A myslím tím teď především Lobkovice.

A to v barvě oranže?

Oranžová mi sluší. :)

A co k tomu dodat?

Tak nevím, já jsem nestraník a vždycky jím budu. Ráda se ale spojím s lidmi, kterým věřím, že jim jde o město. Nemám ryze levicový pohled na svět. Současná pravice mi ale utekla moc doprava a já už všechny její názory nesdílím.

Co vlastně Lobkovice potřebují?

Především bych chtěla zajistit pro děti bezpečnou cestu z neratovických škol domů. To ostatní jako jinde: kanalizaci, chodníky, osvětlení. To je všude stejný!

Máš zájem o historii Lobkovic a dění na lobkovickém zámku?

Zcela určitě. Vážím si činnosti našeho lobkovického sdružení, které se věnuje právě obnově lobkovických památek, především zámku a propagaci historického dědictví města.

A co tvoje koníčky?

Mým koníčkem jsou děti a nejen ty moje. Baví mě vymýšlet pro ně zábavné programy. Hlavně výtvarně zaměřené. Maluji s nimi na trička nebo vyrábíme různé tematicky zaměřené dekorace, vždy dle aktuálního ročního období.

A co děti baví nejvíc?

Děti mají vždycky nejraději, když si mohou svůj výtvor odnést domů a udělat radost mamince a tátovi. Také milují malování na obličej.

Takže si měla být výtvarnice?

To by se mi líbilo, ale ten talent není tak velký. :) Je to pro mne hlavně relaxace a radost.

A co sport?

Ano, sport potřebuji aspoň občas, rekreačně. Je to stoprocentní způsob jak se zbavit stresu a napětí. Jen toho času je nějak málo. A pak mám taky ráda angličtinu. Ráda na hodinách s učitelem rozebírám takové ty jazykové záludnosti a vychytávky.

Vlastně můj učitel (Pavel Šanda) mi kandidaturu nabídl, protože jsme už předtím spolupracovali na tom, aby Lobkovice získaly Rákosníčkovo hřiště, a na několika dalších akcích.

Mgr. Karolína Peštová, 9. místo na kandidátce ČSSD
39 let, vedoucí oddělení Ministerstva zdravotnictví
Absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci v oborech zdravotnická technika a management zdravotnictví.
Od roku 2010 pracuje na Ministerstvu zdravotnictví, od roku 2013 jako vedoucí Oddělení zdravotnických prostředků. Je členkou řady expertních pracovních skupin zřizovaných Evropskou komisí a Radou EU.
Je vdaná a má dvě děti. V Lobkovicích žije 11 let.
Podílí se zejména na akcích pro děti, kde spolupracuje s místními občanskými sdruženími.
Spoluiniciovala a organizovala kampaň za Rákosníčkovo hřiště v Lobkovicích.
Je občasnou přispěvatelkou na Neratoviny.
Není a nebyla členem žádné politické strany.